مقایسه فیبرنوری و اترنت

کابل DSL وکابل های فیبرنوری و اترنت از نظر سرعت چه تفاوتی دارند؟

کابل DSL، فیبرنوری و اترنت از لحاظ سرعت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سرعت همیشه از مهم‌ترین ملاحظات در هنگام خرید کابل‌هاست. در این مقاله  قصد داریم سرعت کابل‌های اترنت، فیبرنوری و  DSL را با یکدیگر مقایسه کنیم.

DSL چیست؟

DSL مخفف عبارت Digital Subscriber Line (خط مشترک دیجیتال)، و یک واسطه ارتباطی مورد استفاده برای انتقال سیگنال‌های دیجیتال از طریق خط‌های مسی تلفن است.

کارکردهای خدمات DSL شباهت بسیار به خدمات اینترنتی dial-up دارد. با این حال، تکنولوژی “دو سیم” DSL، برخلاف سرویس dial-up می‌تواند امکانی فراهم کند تا کاربران بطور همزمان هم به اینترنت پهن باند متصل باشند و هم تماس‌های تلفنی داشته باشند، زیرا DSL، خط‌های تلفن موجود را بهینه می‌کند به این ترتیب که دیگر نیازی به کابل‌کشی اضافه برای سرویس  DSLنخواهد بود. بنابراین کاربران می‌توانند فایل‌ها را دانلود کنند، ویدئوهای آنلاین تماشا کنند و امکان استفاده از فضای ابری (cloud) را داشته باشند.

کابل اترنت چیست؟

کابل اترنت متداول‌ترین نوع کابل شبکه در زندگی روزمره است. این کابل بویژه برای تسهیل ارتباط میان تجهیزات الکترونیک مختلف مانند رایانه‌ها، ماشین‌های فکس یا اسکنرها طراحی شده است.

Cat3, Cat5, Cat5e, Cat6, Cat7 از انواع مختلف کابل‌های اترنت هستند. هر یک از انواع جدیدتر و پیشرفته‌تر، سرعت‌های پهنای باند بطور فزاینده‌ بالاتری را پشتیبانی می‌کنند.

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبرنوری شامل رشته‌های الیاف شیشه‌ای قرارگرفته در داخل یک روکش می باشند. کابل‎های فیبرنوری نسبت به کابل‌های سیمی سرعت بیشتری دارند و برای مسافت‌های طولانی طراحی شده‌اند.

فیبر نوری سینگل مُد و مالتی مُد از انواع ابتدایی کابل فیبر نوری هستند. هر دو نوع می‌توانند اینترنت جهانی، تلویزیون کابلی و سیستم تلفن را پشتیبانی کنند.

مقایسه سرعت کابل‌ DSL و کابل های فیبر نوری و اترنت

سرعت همیشه از مهم‌ترین ملاحظات در هنگام خرید کابل‌هاست. اکنون در اینجا می‌خواهیم سرعت کابل‌های اترنت، فیبر نوری و  DSL را با هم مقایسه کنیم.

  • سرعت کابل DSL

        سرعت دانلود این کابل عموماً بین بازه Mbps 35 -1 می‌باشد در حالی که سرعت آپلود آن بین ۱ تا Mbps 10 است. هنگامی که سرعت بسته‌های DSL حدود ۱ مگابیت بر  ثانیه باشد، برای جستجوهای معمولی و ارسال و دریافت ایمیل مناسب است. اگر سرعت کابل تا ۶Mbps یا ۷Mbpsباشد می‌توانید از موزیک آنلاین و ویدئوهای استاندارد لذت ببرید، اما برای ویدئوهای HD ممکن است کُند باشد.

  • سرعت کابل اترنت

     سرعت دانلود کابل اترنت معمولاً از ۱۰Mbps آغاز و تا ۵۰۰Mbps، و سرعت آپلود ۵-۵۰Mbps  می‌رسد. توجه داشته باشید این محدوده‌ها معیارهایی هستند که می‌توانید برای استفاده خانگی بدست بیاورید. برای بخش‌های خاص، تامین‌کنندگان اینترنت  (Internet Provider) سرعت های بیشتری را عرضه می‌کنند که می‌تواند ۱۰۰۰Mbps باشد. با سرعت بیشتر می‌توان از صدای با کیفیت‌تر و سرویس‌های VOIP لذت برد.

  • سرعت کابل فیبر نوری

سرعت کابل فیبر نوری سریعترین است. سرعت دانلود پچ کورد فیبر نوری می‌تواند از ۲۵۰Mbps تا ۱۰۰۰Mbps باشد. تولیدکنندگان فیبر نوری معمولاً سرویس “متقارن” را مهیا می‌کنند، به این معنا که سرعت دانلود و آپلود یکسان است.  هر چند کابل فیبر نوری از کابل‌های فیبر نوری و کابل‌های DSL کمی گران‌تر است اما ارزشش را دارد. با استفاده از فیبر نوری می‌توان جستجوهای سنگین اینترنتی انجام داد، فایل‌های حجیم فرستاد، بک آپ آنلاین گرفت، و از آپلود و دانلود سریع لذت برد. همچنین فیبر نوری انتخاب بسیار خوبی برای سرویس‌های پیچیده  اَبری (cloud services) و سرورهای هاستینگ می‌باشد.

جمع بندی

همانطورکه در بالا توضیح داده شد، سرعت کابل فیبر نوری قطعاً برنده می‌شود. اگر اتصالی را می‌خواهید که به سرعت نور باشد، فیبر بهترین انتخاب است. اگر هزینه برایتان مهم است، کابل‌های DSL و اترنت با هزینه‌ای مقرون به صرفه سرعت متوسطی را برایتان فراهم می‌کنند.

کابل DSL ارزان‌ترین کابل می‌باشد که برای پروژه‌هایی که سرعت بسیار بالایی نیاز ندارند مناسب است؛ در حالیکه کابل‌های اترنت برای سرعت‌های بالاتر مناسب هستند. بنابراین بهترین کابل را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

منبع مقاله

جهت مشاهده منبه مقاله اینجا را کلیک کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *